Nereden Başlamalı

Bilgi paylaşımının neden önemli olduğu, kaç tip etkinlik olduğu, etkinliklere katılabilmek için sizin ve motosikletinizin ne gibi özelliklere sahip olması gerektiği gibi temel sorulara ait cevapları burada bulabilirsiniz.

Neden Etkinliklere Katılmalıyım?

Kendimizi geliştirmenin bize birçok katkısı vardır. Bunlardan en önemlisi güvenli sürüş yapan bir sürücü olmamızı sağlamasıdır.  Bir diğer katkısı ise bilinçli bir sürücü olmamızı ve sürekli gelişmemizi sağlamasıdır.

Motosiklet sürmek hepimiz için birer tutku ve hayatımıza büyük bir keyif katıyor. Bu keyfi yaşarken de zaman zaman tehlikelerle karşılaşılabilmekte. Bu tehlikeler ister bizim isterse karşı tarafın hatasından kaynaklanıyor olsun. Biz motosiklet sürücüleri için değişen bir şey yok. Biz tehlikelere karşı diğer taşıtlara göre çok daha açık ve savunmasız durumdayız.

Bu durumda bir sürücü olarak yapabileceğimiz en doğru şey tehlikeleri yaşamadan önce onlar için hazırlıklı olmaktır. Bunu da ancak güvenli ve ileri sürüş etkinlikleri ile sağlayabiliriz. Bu etkinlikler motosiklet sürerken yaptıklarınızı derinlemesine anlamanızı, tehlikeleri olmadan önce tahmin etmenizi ve tehlike anında kontrollü davranmanızı sağlayacaktır. Bu yüzden ister 15 gündür, ister 15 yıldır motosiklet sürün eğitim almanız faydasını mutlaka göreceksiniz.

Etkinlik Türleri Nelerdir?

Etkinliklerimiz 3 tipe ayrılmaktadır. Bunların ilki teori sunumlarıdır.  Teori sunumu sürüş yapılmayan seminer formunda bir etkinliktir. Güvenli sürüşe ait temel bilgiler verilerek diğer eğitimlere zemin hazırlanır. Diğerleri kadar önemli bir aktivitedir.

İkinci etkinlik tipi kapalı alan bilgi paylaşımıdır. Sürücü ile motosikletin tam uyumu için trafiğe kapalı özel alanda yapılan farklı çalışmaları içermektedir. Motosikletinize hakimiyetiniz bu etkinlik ile gelişir. Kullandığınız motoru ve davranış biçimini daha iyi anlar ve ona daha kolay hükmetmeye başlarsınız. Bu da güvenli sürüş için çok önemlidir.

Üçüncü etkinlik tipi ise gözlemli sürüştür. Diğer etkinliklerde alınan bilgileri de kullanarak gerçek yol ortamlarında gözlemci ile birlikte sürüş etkinliğidir. Yol ortamında karşılaşılacak olan onlarca farklı durum kombinasyonları, hatalar ve dikkat edilmesi gerekenler observer gözetiminde tatbik edilip geliştirilir. Süresine göre farklı yok etkinlikleri olmasına karşın temel yapısı aynıdır ve çok sayıda tekrar edilmesi ile tam olarak istenilen güvenli ve ileri sürüşe ulaştıracaktır.

Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

Amacımız güvenli sürüş yapmak ise motosiklet kullanmak için temelde bir motosikletten daha fazlasına ihtiyacımız vardır. Bu ihtiyaçlarımız tam korumalı motosiklet kıyafetleridir.

OMM derneği olarak güvenli sürüş etkinliklerimizde ve ekipmanında güvenli sürüşün önemli bir parçası olmasından dolayı motosiklet kullanılması gerekli olan etkinliklerimizin tamamında katılımcıların tam ekipmanla gelmeleri zorunludur. Ekipmanı eksik olan hiç bir katılımcı etkinliklere alınmamaktadır.

Bu ekipmanlar kask, mont, motosiklet pantolonu, korumalı eldivenler ve uzun motosiklet botudur. Normal bir pantolon üzerine dizlik veya kısa botlar da yeterli koruma sağlayamayacağı için yeterli olarak kabul edilmemektedir. Bu ekipmanları bizim değil sizin güvenliğiniz ve sağlığınız için olduğunu unutmayınız.

Hangi Motosikletler Etkinliklere Katılabilir?

Etkinliklerimize her marka ve model motosiklet ile katılabilirsiniz. Motosikletinizi gücü, motor hacmi ve vites tipi farketmemektedir. Önemli olan nasıl bir motosiklet sürdüğünüz değil güvenli sürüp sürmediğinizdir.

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©2024 OMM - One More Mile Riders Riding is a Way of Thinking

Log in with your credentials

Forgot your details?