ARA - Advanced Rider Academy

Bu sayfada ARA – Advanced Rider Academy ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz

ARA “Advanced Riding Academy”

OMM’nin eğitimli sürücülerle yeni coğrafyalar keşfetme hedefi doğrultusunda, 2001 yılında OMM tarafından, sürücülere İleri ve Güvenli Sürüş etkinliği yapabilmek ve yapılan bu etkinliklerin kalitesini sürekli geliştirmek amacıyla Advanced Riding Academy (İleri Sürüş Akademisi) grubu kuruldu.

ARA, motosiklet ehliyetini aldıktan sonra sürüş becerilerini geliştirmek isteyen motosiklet sürücüleri için uluslararası standartlarda hazırlanmış olan açık bir bilgi paylaşım platformudur. Motosiklet Yol Sanatı’nın anlatıldığı teori sunumlarının yanında, trafiğe kapalı alanda yapılan motosiklet hakimiyeti ve trafiğe açık yollarda sürücülerin sürüşlerinin IAM Gözlemciler tarafından gözlemlenen ve geri bildirimlerde bulunulan yol etkinlikleri de düzenlemektedir. İstanbul, İzmir, Ankara, Adana illerinde planlanan düzenli etkinliklerin yanında ARA ile iletişime geçen ve güvenli sürüşe önem veren sürücülerin talebi doğrultusunda diğer illerde de etkinlikler planlayıp gerçekleştirmektedir.

araridersnet

www.arariders.net

ARA kapsamında düzenlenen etkiniklerin duyuruları arariders mail grubunda yapılmaktadır. arariders mail grubu aynı zamanda motosiklete gönül veren tüm sürücüler için bir iletişim platformu olmayı hedeflemiştir. arariders mail grubuna üye olarak etkinlik duyurularını takip edebilir, gezilerinizi diğer sürücüler ile paylaşabilir, gezi ve turlarınız ile ilgili soruları sorabilirsiniz. Geçmişte yapılan yazışmaları da inceleyebilirsiniz.

ARA, ayrıca sürücülerin etkinliklere şeffaf ve adil bir şekilde başvurabilmeleri için arariders.net sitesini kurmuştur. Etkinlik duyuruları yapıldıktan sonra katılımcılar kendilerine uygun etkinliklere bu site üzerinden başvuru yapabilir. Etkinliklerin asil ve katılımcı listeleri “ilk başvuran” esasına göre oluşturulmaktadır. arariders.net kullanıcılardan aldığı geri bildirimler ile sürekli yenilenmekte ve geliştirilmektedir. arariders.net sitesine üye olan sürücüler arariders mail grubuna da üye yapılırlar.

ARA, dünya çapında tanınan uluslararası sistemleri referans olarak almaktadır:

  • ADAC (Almanya) Eğitim Modeli. ADAC MC kılavuzu Türkçe’ye çevrilmiştir.
  • Motosiklet Yol Sanatı (RoadCraft). İngiliz Polis Teşkilatı için Peel Eğitim Merkezi (İngiltere) tarafından geliştirilen bu “Sistem”, Polis Motorlu Araç Kontrol Sistemi olarak bilinir ve ‘RoadCraft’ kılavuzunda anlatılmaktadır. 2003 yılında OMM bu sistemin Türkçe versiyonunu yayımlamıştır.
  • IAM Test (İleri Sürüş Testi), “Institute of Advanced Motorists” (İleri Seviye Sürücüler Enstitüsü- İngiltere) tarafından yönetilmektedir. OMM, “How To Be an Advanced Motorcyclist” (İleri Düzey Bir Motosiklet Sürücü Nasıl Olunur) kılavuzunu da Türkçe’ye çevirmiştir. OMM, IAM’a bağlıdır ve herhangi bir kar veya kazanç amacı gütmeksizin tüm bilgi paylaşım faaliyetlerinde IAM standartları ve kuralları uyarınca faaliyet gösterir.
  • CAT Workshop Çalışması: IAM gözlemcilerini eğitmek ve onlara beceri kazandırmak amacıyla tasarlanmıştır.

 

ARA Etkinlik Programı OMM – ARA Sistemi, sürücülerin yola çıktıklarında iyi seviyede bir sürüş kabiliyetine sahip olmasını sağlamak için Türkiye’de geçerli bir motosiklet ehliyeti bulunan motosikletçilere altı adet bilgi aracı sunmaktadır:

 

Etkinlik Sertifika Katılım İçin Ön Şartlar
OMM – ARA Theory Serbest katılım
OMM – ARA Control Katılım Sertifikası Motosiklet ehliyet ve en az 1.500 km deneyim
IAM OMM – ARA Roadcraft OMM ARA Control’den geçmiş olmak
IAM OMM – ARA Road 20 ile 80 puan arası derecelendirme OMM ARA Control’den geçmiş olmak
IAM OMM – ARA Ridecheck 20 ile 80 puan arası derecelendirme IAM OMM ARA Road’da derecelendirilmiş olmak.
IAM Test Tam IAM üyeliği IAM OMM ARA Road derecesi 20-24 puan

 

Kapsamlı sürüş kılavuzlarına yönelik OMM programı, IAM üyeliğine giden yolda tüm aşamaların önemli olduğu, iyi tanımlanmış bir etkinlik programı sunar. OMM, sürücünün son gözlem sürüşünün ve IAM üyeliğinin onaylanması için tecrübeli İngiliz ve Türk Examiner’lara (Sınav Yetkilisi) güvenmektedir.

ARA Theory ve ARA Control sürecinde, sürücüler RoadCraft Sistemi’ne dair temel öğeler hakkında bilgi sahibi olurlar ve düşük hızda sürüş ve acil manevralarla ilgili beceriler edinirler. Bu iki aşama geçildikten ve edinilen beceri gösterildikten sonra ARA RoadCraft sürüşleri sayesinde sürücüler normal trafik şartlarında Sistem’in nasıl uygulandığına dair bilgi sahibi olmaktadırlar. Bu konu hakkında bilgi sahibi olunduğunda ve bu beceri kanıtlandığında sürücüler ARA Road etkinliklerinden birine katılabilirler. Burada IAM’in yetkili gözlemcileri tarafından ileri sürüş becerileriyle ilgili 20 kriter değerlendirilir ve 20 ile 49 puan arasında derecelendirilirler.

Daha önce katılmış oldukları ARA Road Etkinliği’nde derecelendirilmiş olan sürücüler, ilerleyen süreçte sürüş becerilerini geliştirdiklerine kanaat getirdiklerinde, derecelerinin IAM’in yetkili Gözlemcileri tarafından yeniden değerlendirilmesi için ARA RideCheck’e katılabilirler.

Gözlemli sürüşler sonucunda en üst seviyede beceriye (20-24 puan/Altın) sahip olan sürücüler tam IAM üyeliği için IAM Test’e başvurabilirler.

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©2024 OMM - One More Mile Riders Riding is a Way of Thinking

Log in with your credentials

Forgot your details?