iam-logo

IAM - Institute of Advanced Motorists

Bu sayfada IAM – Institute of Advanced Motorists ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz

IAM nedir?

Merkezi İngiltere’de bulunan Institute of Advanced Motorists (IAM) otomobil ve motosiklet sürüş standartlarının yükselmesini hedefleyen ve bu amaçla sürüş becerilerini artırmaya yönelik çalışmalar yürütmekte olan bir dernektir. OMM Derneği IAM’in Türkiye’deki tek yetkili temsilcisidir ve IAM’in Türkiye’deki tüm faaliyetlerini yürütmektedir.

IAM otomobil, motosiklet ve bisiklet sürücülerini sürüş eğitimleriyle destekler ve tüm yol kullanıcılarını daha sorumluluk sahibi ve daha güvenli hareket etmeleri konusunda teşvik eder.

 

IAM’in Hedefleri

  1. Yollardaki sürüş standartlarını yükseltmek
  2. Yol güvenliğini artırmak ve yol güvenliğini desteklemek
  3. Uluslararası seviyede tanınan bir ileri sürüş testini yürütmek

 

IAM kar amacı gütmeyen bir dernek olduğundan, herhangi bir ticari kuruluşa ait veya finansal olarak bağımlı değildir. Finansal desteği sayıları 100.000’i aşan üyeleri tarafından sağlanmaktadır. IAM’in yürüttüğü ileri sürüş testinde başarılı olarak üye olan sürücüler yıllık üyelik bedeli ödemektedirler. Bu sayede çalışmalarını tamamen bağımsız olarak yürüterek yol güvenliğine yönelik projeler üretebilmektedir. Ayrıca, IAM üyeleri özellikle kendi sürüş standartlarını yüksek tutarak yol güvenliğine katkıda bulunmakta ve IAM’in misyonunu gerçekleştirmesine destek olmaktadırlar.

omm_surus_1OMM IAM’in misyonunu gerçekleştirmek üzere Türkiye’de motosiklet sürücülerine İleri Sürüş Eğitimleri vermekte ve sürüş seviyelerini derecelendirerek İleri Sürüş Testlerini yürütmektedir.

 

Neden bir İleri Sürüş Testi?

Gerçek şu ki, motosiklet sürmeyi ilk öğrendiğimiz zamanlarda bize sadece Ehliyet sınavını nasıl geçeceğimiz öğretilir, ancak bunun dışında hem sizin hem de motosikletinizin becerilerini geliştirmeye devam etmek için fırsatlar bulunmaktadır.

Tamamen teknik açıdan baktığımızda, hiç gece sürüşü yapmadan, yoğun yağmur ya da zorlu hava şartlarının motosiklet hakimiyetini nasıl etkilediğini deneyimlemeden ya da kırsal yollarda sürüş yapmadan Ehliyet Sınavını geçmek mümkündür. Hatta uzun yıllar deneyimden sonra bile, size daha ne kadar öğreneceğiniz şey olduğunu açıklayan biri olmazsa, yolda başarabileceğiniz şeylerden kendinizi alıkoymuş olursunuz.

 

IAM Test (İleri Sürüş Testi)

Kazaların büyük çoğunluğunun sürücü hatalarından kaynaklandığının bilincinde olan IAM, sürüş standartlarını belirgin biçimde geliştirme hedefiyle 1956 yılında otomobil sürücüleri için İleri Sürüş Testi’ni yürütmeye başladı.

1976 yılında İngiltere’de motosiklet sürücülerinin sayısı hızla artmaya başlayınca, IAM bu yol kullanıcılarının da sürüş standartlarını desteklemek amacıyla motosiklet sürücüleri için İleri Sürüş Testlerine başladı.

OMM Derneği de 2000 yılından bu yana Türkiye’deki motosiklet sürücüleri için IAM İleri Sürüş Testleri düzenlemektedir.

Testlerde İngiliz Metroplitan Polis Teşkilatı tarafından yaratılmış ve uygulanmakta olan ileri sürüş prensipleri geçerlidir. Tüm testler IAM Examiner’lar tarafından yürütülür.

Testler sadece güvenliği değil, sürücünün yolda kendinden daha emin olmasını ve böylece sürüş deneyiminden en üst derecede keyif almasını teşvik eder.

 

IAM Test nasıl yapılır?

IAM Test yaklaşık 90 dakika sürer ve 60 km civarında farklı yol tiplerini içeren bir parkurda gerçekleştirilir.

Test süresince Examiner farklı yol koşullarında sürüş becerilerinizi derinlemesine değerlendirir. Test sırasında, almış olduğunuz ileri sürüş eğitimlerinde geliştirdiğiniz beceri ve teknikleri kullanarak tehlikelerle ve farklı durumlarla baş edersiniz. Testinizi yürüten Examiner sizden beklenmedik yol koşullarıyla baş etmek için yolda en uygun konumlanma ve mükemmel gözlem kullanarak kendinden emin ve güvenli bir sürüş bekler.

Testi geçebilmek için ana kriter, sadece belirli bir durumda başarı göstermek değil, tüm yol koşullarında tutarlı, kendinden emin bir sürüş performansı sergilemektir.

İleri sürüş testi kolay değildir, ancak doğru eğitim ve rehberlikle tüm sürücülerin ulaşabileceği bir başarıdır; birçok katılımcı sürüşten ne kadar keyif aldığını belirtmektedir.

 

omm_surus_2IAM Teste hazırlanma

Bazı sürücüler haklı olarak test konusunda kaygılanırlar: içeriği nedir ve teste en iyi nasıl hazırlanılır? Önemli olan bu testi ürkütücü bir deneyim olarak değil, temel sürüş eğitimi sonrasında alınan değerli bilgilerle sürüşün geliştirilmesi için bir fırsat olarak görmektir.

Teste hazırlanmanın en iyi yollarından birisi OMM’nin düzenlediği eğitimlere ve touring aktivitelerine katılarak OMM ve IAM üyeleriyle birlikte sürüş yapmaktır. Yine gönüllü OMM üyeleriyle temasa geçerseniz teste hazırlanmak konusunda size rehberlik edeceklerdir.

OMM Derneği tarafından Türkçe’ye çevrilerek basılmış olan, teste hazırlanmanıza yardım edecek bir kitap bulunmaktadır. “Nasıl Daha İyi Bir Motosiklet Sürücüsü Olunur?” adını taşıyan bu bilgilendirici kitap Motosiklet Yol Sanatı kitabındaki prensipleri temel almaktadır ve ileri sürüş standardını yakalamak için gerekenleri açık ve sade bir şekilde açıklamaktadır.

 

Test sırasında Examiner’ın beklentileri

Examiner’ın testte katılımcıdan beklentisi, IAM’in “Nasıl Daha İyi Bir Motosiklet Sürücüsü Olunur?” kitabında açık şekilde anlatılan Sistem’in temel alınmasıdır. Kitabın içeriği oldukça geniştir ve ileri sürüş konusunda rehber olarak kullanıldığında sürüşünüz aşağıdaki ana başlıkları temel almalıdır:

  • Güvenli

Güvenlik her yol kullanıcısının elde etmesi gereken en önemli özelliktir ve IAM teste girilmesini gerektiren ana nedendir. İleri sürüş, sürücüyü eğiterek hem kendisinin hem de yolcularının ve diğer yol kullanıcılarının güvenliğini artırmasını sağlamak demektir. IAM test boyunca güvenlikten asla ödün verilemez ve Examiner’ların prensibine göre, eğer motosikleti tehlikeli bir duruma sokarsanız, sınavda başarısız olursunuz.

  • Sistemli

İleri sürücüler Polis teşkilatının motosiklet hakimiyeti Yol Sanatı sisteminden türeyen ve 1956’dan beri IAM tarafından başarıyla kullanılmakta olan Sistemi öğrenirler. Bu sistem sürücülere olası tehlikelere metodik ve esnek bir tutumla yaklaşmayı ve baş etmeyi öğretir. Hiçbir şey şansa bırakılmadığından güvenlik üst seviyeye çıkar.

  • Akıcılık

Eğer sürücü motosiklet kontrol sistemini etkili biçimde kullanırsa, bu onun motosiklet hakimiyeti ve gözlem becerilerinin doğru şekilde koordine olmasını sağlar, böylece her zaman akıcı, güvenli ve sistematik bir sürüş gerçekleştirir. Hem sürücüyle yolcusunun yolculuktan aldığı keyfi artırır, hem de yakıt tüketimini belirgin derecede azaltır.

  • Progresif

Bu tabir genellikle hız anlamında algılansa da, aslında güvenli olduğu zamanlarda tempolu kullanma becerisidir ve ileri sürücülerin sahip olması gereken önemli bir beceridir. Güvenlikten asla ödün verilmemelidir ve progresif sürüş sadece güvenli ve uygun olduğunda gerçekleştirilmelidir. Aşırı ve uygun olmayan hız, yasal hız limitleri ne olursa olsun, tehlikelidir ve kabul edilemez. Hız limitleri hedef değil, tam olarak sınırdır ve ileri sürücüler koşullara bağlı olarak kendi hız kısıtlamalarını (yasal limitlerin altında) belirler ve uygularlar.

  • Kendine hakim olma

Kendine hakim olma, yolcuların ve diğer yol kullanıcılarının güvenliğini sağlamak için belirli tehlikelerden kendini geri çekmesi, kendini zapt etmesi gereken zamanı fark edebilme becerisidir. İleri sürücüler bu beceriyi sürekli pratik yaparak öğrenirler ve potansiyel tehlikeleri fark etme becerilerini geliştirirler.

Testte neler değerlendirilir?

Examiner, sürücünün güvenli, sistemli, akıcı, progresif ve dengeli bir sürüş gerçekleştirmesini bekler ve sürüşün tamamını değerlendirir. Examiner tüm becerilerinizi değerlendirilmede dürüst şekilde davranacak, kendinize olan güveniniz ve yetkinliğinize özellikle dikkat edecek, hem pozitif hem de negatif özelliklerinizi değerlendirecektir. Sürücü motosikletin daima yolda doğru konumda olduğundan emin olmalı, doğru hızda ve doğru viteste sürmeli ve motoru her zaman güvenli şekilde durdurabilmelidir. Bu nitelikler bütün test boyunca sergileyebilirseniz, ileri sürücü olma başarısını elde edersiniz.

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©2024 OMM - One More Mile Riders Riding is a Way of Thinking

Log in with your credentials

Forgot your details?